Rychlé a efektivní školení VZV

Dotazy k VZV

Pokud máte nějaký dotaz k problematice VZV, můžete nám ho napsat, pokusíme se ho zveřejnit s odpovědí v tomto článku.

1.Jaké podmínky musí splňovat obsluha VZV?

minimální věk 18 let ( zákon 309/2006 Sb. § 11b ) zdravotní způsobilost (vyhláška 79/2013 Sb.§11(3), jinak požadavek v Zákoníku práce a manuálu VZV ) odborné zaškolení a zaučení na typ vozíku se kterým bude pracovat ( ČSN ISO 3691+Amd1 čl.14.2.1)

2. Musím mít pro řízení VZV i řidičák?

Pokud se na komunikaci vztahuje zákon o provozu na pozemních komunikacích, nebo pokud to rozhodne vlastník komunikace u neveřejných komunikací, tak ano.

3. Když mám průkaz na VZV v rozsahu I II ABCDEW1 můžu jezdit se všemi vozíky do 5t nosnosti ( kromě skupin G a Z )?

Můžete jezdit s typy VZV na které jste byl zaškolen. Při základním školení probíhá tzv. praktická část, kde se učí (nebo ověřuje), zda umíte ovládat daný vozík v provozu zaměstnavatele. Například, STILL MX-X, Desta DVHM 3222 TX a podobně. O tom je také proveden záznam do protokolu, který pak slouží zaměstnavateli, když dorazí kontrola. Takže průkaz uvedeného rozsahu říká, že víte jak jezdit s VZV, jak je kontrolovat, na co si dávat pozor, co jsou zakázané manipulace, jak se vozíky, nabíjí, vyměňují plynové lahve, manipuluje s materiálem apod., ale neříká, že víte na co je který ovladač, pedál, bezpečnostní systém apod. ve všech vozíkách co tady jezdí. ( ČSN 268805 3.3.2 (e), manuál výrobce)

4. Když nemá VZV platnou TK, může se s ním jezdit aspoň ve skladu?

Bez technické kontroly je VZV nezpůsobilý provozu, takže se s ním nesmí jezdit nikde. (NVč.378/2001Sb.§4 a manuál výrobce) Pokud uděláte nějaký malér, tak provozovatel VZV bude dokládat, jak kontroluje, reviduje a opravuje techniku a taky jak zaškolil obsluhy VZV (Zákoník práce). V lepším případě to bude posuzovat pojišťovna, v horším případě OIP. Technická platí 12 měsíců.

Kontakt

Jméno:

Předmět:

E-mail:

Zpráva