Rychlé a efektivní školení VZV

Dotazy k VZV

Pokud máte nějaký dotaz k problematice VZV, můžete nám ho napsat, pokusíme se ho zveřejnit s odpovědí v tomto článku.

1.Jaké podmínky musí splňovat obsluha VZV?

minimální věk 18 let ( zákon 309/2006 Sb. § 11b ) zdravotní způsobilost (vyhláška 79/2013 Sb.§11(3), jinak požadavek v Zákoníku práce a manuálu VZV ) odborné zaškolení a zaučení na typ vozíku se kterým bude pracovat ( ČSN ISO 3691+Amd1 čl.14.2.1)

2. Musím mít pro řízení VZV i řidičák?

Drtivá většina VZV jezdí po neveřejných komunikacích v uzavřených areálech (sklady, manipulační plochy) a tam o tom, jakou kvalifikaci musíte splňovat rozhoduje vlastník komunikace. Pokud se rozhodne, že neví co s penězi a napíše si do Místního provozního předpisu, že na jeho komunikacích platí vyhláška/zákon o provozu na pozemních komunikacích v plném rozsahu, tak všechny obsluhy VZV budou mít kromě školení na VZV ještě řidičák podle celkové hmotnosti VZV do 3,5t sk. B, nad 3,5t celkové hmotnosti T, nebo C, nebo D. Podotýkám, že i pro VZV na veřejných komunikacích je stanoveno předepsané vybavení.

Kratší verze odpovědi :
Pokud se na komunikaci vztahuje zákon o provozu na pozemních komunikacích, nebo pokud to rozhodne vlastník komunikace u neveřejných komunikací, tak ano.

3. Když mám průkaz na VZV v rozsahu I II ABCDEW1 můžu jezdit se všemi vozíky do 5t nosnosti ( kromě skupin G a Z )?

Můžete jezdit s typy VZV na které jste byl zaškolen. Při základním školení probíhá tzv. praktická část, kde se učí (nebo ověřuje), zda umíte ovládat daný vozík v provozu zaměstnavatele. Například, STILL MX-X, Desta DVHM 3222 TX a podobně. O tom je také proveden záznam do protokolu, který pak slouží zaměstnavateli, když dorazí kontrola. Takže průkaz uvedeného rozsahu říká, že víte jak jezdit s VZV, jak je kontrolovat, na co si dávat pozor, co jsou zakázané manipulace, jak se vozíky, nabíjí, vyměňují plynové lahve, manipuluje s materiálem apod., ale neříká, že víte na co je který ovladač, pedál, bezpečnostní systém apod. ve všech vozíkách co tady jezdí. ( ČSN 268805 3.3.2 (e), manuál výrobce)

4. Když nemá VZV platnou TK, může se s ním jezdit aspoň ve skladu?

Bez technické kontroly je VZV nezpůsobilý provozu, takže se s ním nesmí jezdit nikde. (NVč.378/2001Sb.§4 a manuál výrobce) Pokud uděláte nějaký malér, tak provozovatel VZV bude dokládat, jak kontroluje, reviduje a opravuje techniku a taky jak zaškolil obsluhy VZV (Zákoník práce). V lepším případě to bude posuzovat pojišťovna, v horším případě OIP. Technická platí 12 měsíců.

Kontakt

Jméno:

Předmět:

E-mail:

Zpráva